A szlovákok érvényesítették a papírformát
2020. 01. 30.

A házigazda Szlovákia magabiztos győzelmet aratott a mieink felett

Kezdetét vette a világbajnoki selejtező a szlovákiai Poprádon: az első nap legnagyobb érdeklődéssel várt találkozóján máris érintett volt a magyar válogatott, hiszen a házigazda Szlovákia ellen várt feladat a mieinkre.

A mieinknél Hotz Erik kezdett a kapuban, előtte egy „Phoenix”-es sor vette fel a kesztyűt: a védekezésért a Rési Tamás – Kádár Gergely duó felelt, a támadások pedig Rácz Domokosra, Harangozó Szilárdra és „kakukktojásként” Ressely Norbertre hárultak. A hazaiak nagyon bekezdtek: a labda a magyar térfélen időzött, a hazaiak jól forgatták a pozícióikat, láthatóan keresték a réseket. Az első komoly lehetőségig mégis a 3. percig kellett várni: Martin Grlicky kövését még védte Hotz Erik, a kapu előtt kellemetlenkedő Michal Pažak viszont hamar kapcsolt és belőtte a kipattanót. Nem vettek vissza a hazaiak és egy perccel később egy szép támadás végén Lukas Ujhelyi már kettőre növelte a hazai előnyt. A mieink is egyre inkább felvették a szlovákok tempóját, de még így is többet volt ellenfelünknél a labda. A hatodik percben Rési Tamás lövésénél fontosat blokkolt a szlovák védelem, majd Hotz Erik mutatta be első bravúrját. Egyre inkább kijjebb jöttünk a szorításból és egy szép kontrát góllal zártunk le: Harangozó Szilárd passzát Rácz Domokos higgadtan értékesítette (1:2). A hazaiak egy Dudovič lövéssel majdnem gyorsan válaszoltak, de Hotz Erik a helyén volt. Szerencsés góllal megszületett a magyar egyenlítés: Pfneiszli Péter lövése szerencsésen pattant a gólvonalon túlra (2:2). A hazaiak ismét sebességet kapcsoltak: Lukas Ujhely első lövését még védte a mieink kapusa, de a kipattanót a hazaiak 24-ese a gólvonal mögé terelte (2:3). Nem jöttek zavarba a mieink és Rácz Domokos közel járt a gyors egyenlítéshez. A hazaiak is tempóban maradtak: Martin Kubovic lövése is úgy változtatott irányt, hogy az a teljes magyar védelmet becsapta (2:4). Igazán szívvel küzdöttek a mieink: a 13. percben fontos pillanatban blokkolt egy szlovák védő, majd egy formás támadást zárt le lövéssel Rési Tamás. Ezek a percek a mieinkről szóltak. A 17. percben volt dolga ismét Hotz Eriknek, de ezúttal nem volt szükség bravúrra. Az utolsó percben érződött, hogy még egy gólt be akarnak tuszkolni a szlovákok: előbb kontrából volt lövőhelyzetük, de itt még volt magyar blokk. A beütést követően viszont rosszul osztottuk el az embereket és Lukáš Řezanina ki is használta a tiszta lövőhelyzetet (2:5). Kár ezért a gólért, hiszen így megint önbizalommal duzzadó szlovák csapat ment az öltözőbe.

A második harmadra kicsit változott a mieink összeállítása: Tóth Krisztián érkezett a harmadik sorba. Az első percek kiegyenlített játékkal teltek, szinte a semmiből érkezett az első komolyabb hazai lehetőség: előreívelt labdát Hotz tolta ki, de a hazai támadó összeszedte a labdát és tüzelt: a magyar blokk már a házon belül hatástalanította a lövést – büntető következett. A rávezetést a Csehországban légióskodó Ronald Gašparik végezte el, de Hotz Erik a helyén volt. A folytatásban is a védelmünknek volt munkája: Kádár Gergely mentett fontos pillanatban, majd mindkét oldalon jött egy-egy újabb blokk. A 25. percben szép támadást vezettünk, Czank Dávid lövését viszont védte a hazai kapus. Ebben a periódusban egyenlő ellenfelei voltunk a hazaiaknak, ráadásul Pfneiszli Péter lövését ismét a hazai védelemnek kellett hatástalanítania. A 28. percben mutatott ismét életjelet a hazai támadó gépezet: Dudovič, majd Hotz villant. A következő hazai támadásnál viszont tehetetlen volt a magyar kapus: egy szép háromszögelést követően Simon Hatala volt eredményes (2:6). Megint a hazaiak kerültek lendületbe: sok időt töltött a magyar térfélen a labda, és Marek Bulko góljával már öt volt közte. A hazai lendület megmaradt, megint Hotz bravúrra volt szükség az eredmény tartásához. Michal Dudovič lövésénél viszont a szerencse pártolt el a magyar hálóőrtől: a kezéről pattant be a labda. A 35. percben formás támadást értékesített a szlovák csapat: Lukáš Řezanina forintos keresztpasszát Michal Dudovič értékesítette. Hosszú perceket követően adtunk ismét munkát a hazai védelemnek: egy szép támadás során Ressely Norbert játszott Rési Tamáshoz, védeni kellett a szlovák kapusnak. A 38. percben ismét Hotz Eriket dolgoztatták a hazaiak, de Dudovič lövésénél már tehetetlen volt megint Erik (2:10). Majdnem gyorsan jött a következő hazai gombóc, de a lövés fölé szállt. A végére azért érkezett egy szép magyar gól: Ressely Norbert védekezett jól, pontos passzából Rési Tamás szerzett gólt (3:10).

Hotz-védéssel folytatódott a mérkőzés. A mieinknél minden mezőnyjátékos lehetőséget kapott, kisebb rotálást végzett a mieink stábja. A mieink sok időt töltöttek a szlovák térfélen, de nem sikerült komoly gólhelyzetet kidolgozni. A 46. percben már elszórakoztak egy kontrát a hazaiak (láb között azért nem lehet a magyar kapust mattolni), a 47. percben Filip Čonka-Skyba lövése viszont szerencsésen pattant be (3:11). A folytatásban is ismét a magyar kapusnak volt dolga. Tíz perccel a vége előtt jöhetett az első magyar előny: Ressely Norbert irányított, a szárnyakon Rácz Domokos és Müller János volt, fent pedig Rési Zoltán és Harangozó Szilárd igyekezett lövőhelyzeteket kialakítani. A hazaiak hátrányban sem illetődtek meg: Lukáš Řezanina lopott labdát, majd ziccerben volt szíve még Ladislav Gálnak passzolni, aki üres kapura nem tévedett (3:12). Időt kért Pafféri András, sikerült rendzeni a gondolatokat, de sajnos az emberelőnyt nem sikerült kihasználni. A szlovákok igyekeztek labdát tartani, az órát is pörgetni, no meg a közönséget is kiszolgálni. Martin Grlicky találata ismét tapsra adott okot a kilátogatóknak, sajnos ezzel már tíz volt közte, majd a Svájcban légióskodó Ronald Gašparik is könnyen szerzett gólt. A mieink is lövéssel zártak egy kontrát (Németh Richárd veszélyeztett), majd megint a magyar védelemnek volt dolga. Hotz Erik védett hatalmasat, pedig három az egyben jöttek a szlovák támadók, majd Kádár Gergely mentett ismét hatalmasat. Az 58. percben ismét emberelőnybe kerültünk, Zelei Kristóf harcolta ki a létszámfölényt. Sikerült lövőhelyzetig is eljutni, de újabb gól már nem született - egyik oldalon sem.

A vereség ellenére voltak pozitívumok: a mérkőzésnek voltak olyan periódusai, amelyekben egyenlő ellenfelei voltunk a szlovákoknak. Hotz Erik vezérletével a védelem sokat blokkolt, a mezőnyben Kádár Gergely és Rési Zoltán rengeteget dolgozott, Rácz Domokos pedig vezére volt a csapatnak. Folytatás holnap délután 16:00-kor Norvégia ellen.

Magyarország – Szlovákia 3: 14 (2:5, 1:5, 0:4)