Hírek

Szélesedik a bázis – interjú Kiss Lászlóval
2024. 10. 13.

A Hungária Kupa előtt nagyinterjút adott honlapunknak a Magyar Floorball Szakszövetség elnöke, Kiss László, akivel nemcsak a közelgő nemzetközi tornáról, hanem a sportágunkat érintő legfontosabb kérdésekről is beszélgettünk.

Fontos esemény előtt áll a Magyar Floorball Szakszövetség: október 18. és 20. között immár második alkalommal rendezzük meg a Czitrom András Hungária Kupát. Milyen volt az előző torna fogadtatása?
Hosszú évek után rendezett ismét nemzetközi tornát a szövetségünk, aminek az volt az egyik apropója, hogy szerettünk volna méltóképpen megemlékezni a magyar származású, de Svédországban élő Czitrom Andrásról, a Nemzetközi Floorball Szövetség első elnökéről. Szerettünk volna egy olyan tornát létrehozni, amellyel a válogatottak felkészülését segítjük, a sportág népszerűsítését szolgáljuk idehaza, valamint a Magyar Floorball Szakszövetség nemzetközi ismertségét is javítjuk. Tavaly viszonylag későn tudtuk elkezdeni az esemény szervezését, a férfiaknál három csapat vett részt, továbbá négy női csapat érkezett, sikeres tornát zártunk. Az idén figyelembe vettük a tavalyi visszajelzéseket, és már júliusban megtartottuk az első szervezőbizottsági megbeszélését, amire minden második héten sor került, a szervezés hajrájában heti rendszerességgel.
 
Sikerült bővíteni a mezőnyt az előző évhez képest. Hogyan jellemezné az idei felhozatalt?
Immár négy-négy női és férfi csapat vesz részt a tornán, nem kevés munkája volt ebben Liebe György nemzetközi referensünknek. Terjedt a jó híre az eseménynek, ezért bejelentkeztek a britek, és az idén az osztrákok is mindkét nemnél indulnak. A szlovénok a tavalyi győzelem után szeretnék megvédeni a címüket, míg a hölgyeknél az U19-es szlovák válogatott fogadta örömmel a meghívásunkat. A mezőny ismeretében színvonalas mérkőzéseket láthat, aki kilátogat valamelyik helyszínre, vagy streamen követi a Hungária Kupa eseményeit.
 
Újdonság, hogy ezúttal két helyszín ad otthont a tornának, de egyik sem ismeretlen már a sportág szerelmeseinek. Miért?
Az érdi Batthyány csarnok a floorball egyik fellegvára, de az iskolai tanítási időszak miatt csak péntek délutántól kaptuk meg a termet, így egy másik helyszínt kellett találnunk az első két mérkőzés lebonyolítására. Az Angyalföldi Sportközpontra esett a választásunk, így ott kezdődik a torna, a szlovák-osztrák női, valamint az osztrák-szlovén férfi mérkőzéssel.
 
A Hungária Kupa kapja a legnagyobb reflektorfényt, de a hátország mellett se menjünk el szó nélkül, mégiscsak a floorball az egyik legnépszerűbb sportág az iskolákban.
Több projektünk fut párhuzamosan, az a célunk, hogy folyamatosan növekedjünk, és új csapatokat vonjunk be a tevékenységi körünkbe. A szövetségnek nagyon fontos az utánpótlás-nevelés, ezért kiemelten kezeljük a Diákolimpiát, rövidesen kezdődnek a területi selejtezők, a döntőt január végén az új mélykúti sportcsarnokban rendezik. Folytatjuk az utánpótlás Magyar Kupa megrendezését különböző korcsoportokban, rövidesen a korosztályos bajnoki rendszer is elindul, amelyben az idén hetven csapat indul, ez a szám két éve még harminc volt. Szélesedik a sportág bázisa, ami azért is fontos, mert ezek a gyerekek alkotják majd később a felnőttkeretet.
 
Ha már említette a felnőtteket: mik a fejlemények a válogatottak háza táján?
A válogatott csapataink jó kezekben vannak. Ki kell emelnem Szabó Zsoltot, a női válogatott szövetségi kapitányát, a férfiakat irányító Csordás Tamást, valamint segítőiket. Mind a két felnőttcsapat profi módon készül, ez nem csak az edzésekre, hanem az összetartások menedzselésére is vonatkozik. Az állami támogatásoknak köszönhetően a szövetség finanszírozni tudja a válogatottak felkészülését, versenyeztetését – természetesen bizonyos korlátok között. Fontos célunk volt, hogy a korábbiakkal ellentétben a játékosoknak ne jelentsen anyagi terhet a szereplés – ezáltal egy kicsit többet várhatunk a csapatoktól, mint eddig.
 
Az elmúlt években elkényeztettek minket az IFL magyar szereplői, rendszerint volt kinek szurkolnunk a négyes döntőben. Mit gondol, ezúttal is lesz magyar csapat a sorozat végjátékában?
Hogy őszintén válaszoljak a kérdésre, csapataink nem kezdték a legjobban az IFL-t, ebben persze az is közrejátszik, hogy átalakulások történtek, a CH vette át a Dunai Krokodilok indulási jogát. Formálódó csapatról van szó, nekik ez a tanulóévük, fel kell venniük azt a játékritmust, ami a sorozatot jellemzi – a játékosállomány kétségkívül alkalmas erre. A Phoenix küzd, tőlük is sokat várhatunk, a szakmai stáb és a menedzsment sokat segít a játékosok fejlődésében. Az SZPK kerete kicsit megcsappant létszámban, de a komáromi hátteret, a játékosok hozzáállását ismerve ők is képesek lesznek felpörögni. Nem tartom kizártnak, hogy ismét két csapatunk legyen ott a végelszámolásnál, de ehhez sokat kell még dolgozni.
 
Hogyan alakul a magyar bajnokságok lebonyolítása a felnőtteknél?
A női mezőny létszáma sajnos különböző okok miatt csökkent, de összeáll egy Ares-CH vegyes csapat, amelynek kerete fiatalabb játékosokból áll, nekik a tanulás a céljuk. Bízom benne, hogy az ő példájukon felbuzdulva a következő idényekben más csapatok is kedvet kapnak a részvételhez, és erősödnek a vidéki bázisok. A férfimezőny kicsit átalakult, a Krokodilok kiválásával sajnos csökkent a nevezett klubok száma, de a CH részéről két csapat indul a bajnokságban. Azon dolgozunk, hogy az egyetemi bajnokságokban résztvevőket bevonjuk a szövetség versenyrendszerébe – elsőként az amatőr tornáinkba, de hátha jövőre sikerül másodosztályt is indítanunk. Az élvonal helyzete szerintem stabilizálódott, szeretnénk ezt a folyamatot folytatni, továbbá segíteni a nehéz helyzetben lévő klubokat. Igyekszünk fellendíteni az edzőképzést, amelyet a Hungária Kupa is szolgál, ugyanis vendégül látjuk a szlovák szövetség alelnökét – a munkaebédünkön a tervezett képzésről is beszélgetünk.