Hírek

Rendkívüli Közgyűlés
2014. 10. 20.

Az MFSZ tagegyesületei 2014. október 18-án rendkívüli Közgyűlést tartottak.

A Magyar Floorball Szakszövetség Elnöksége által összehívott taggyűlés első számú célja a Fegyelmi Csoport tagjainak megválasztása volt, ugyanakkor további fontos kérdések is napirendre kerültek. Végül kilenc egyesület képviseltette magát jogszerűen, így csak a megismételt Közgyűlés volt határozatképes, ezért – Füzi Gábor elnök egészségügyi okokból történő távollétében - Illés László, a Szakszövetség alelnöke, egyben a Közgyűlés levezető elnöke 18 óra 30 perckor nyitotta meg a megjelentek számától függetlenül határozatképes megismételt Közgyűlést. Az Alelnök úr elmondta, hogy Jaczkó Róbert Gyula főtitkárral együttesen vezetik a taggyűlést.
 
Az Elnökség által beterjesztett napirendi pontok a következőek voltak:
  1. Fegyelmi Csoport tagjainak megválasztása
  2. IFF tartozás kezelése
  3. Elnökségi tag választása
  4. A tagok által kötelezően fizetendő éves tagdíj emelése
  5. Nemzeti válogatottak jövőbeni versenyeztetése
  6. A tagok által beterjesztett napirendi javaslatok
A tagok közül a Phoenix FSE javasolt napirendi pontokat:
  1. Az Elnökség részletes beszámolója a Szakszövetségnél kialakult pénzügyi helyzetről, s annak megoldására kidolgozott tervről.
  2. A fiú U19-es válogatott világbajnoki selejtezőjével kapcsolatban felmerült pénzügyi problémákról szóló elnökségi beszámoló. Döntéshozatal a többletköltségek viseléséről.
  3. A Szakszövetség Elnökéről és Elnökségi tagjairól bizalmi szavazás. Megfelelő támogatás hiányában az Elnök és Elnökség tagjainak visszahívása.
 
Melyek közül - szavazást követően - az első kettő került fel napirendre , míg a harmadik javaslat az Alapszabály 19. § (4) pontjába ütközik, így nem lehetett felvenni napirendi pontként. A Phoenix FSE második javaslatát, illetve az Elnökség által beterjesztett II. napirendi pontot a Közgyűlés előrehozta a jelenlévő érdeklődők kérésére.
 
Napirendi pontok a tárgyalásuk sorrendjében:
 
I. A fiú U19-es válogatott világbajnoki selejtezőjével kapcsolatban felmerült pénzügyi problémákról szóló elnökségi beszámoló. Döntéshozatal a többletköltségek viseléséről.
 
A fiú U19-es válogatott madridi selejtezőn történő részvételhez kapcsolódóan a válogatott stábja által kalkulált 130.000 forintos önköltség helyett a végső költségek 140.260 forintot tettek ki. A pótbefizetésről augusztus végén értesültek a résztvevők, ugyanakkor az Elnökség vállalta, hogy azt a részvételt követően elégséges megfizetni a Szakszövetség részére, 2014. szeptember 19-es határidőt szabott meg, nemfizetés esetén visszavonták volna a versenyengedélyüket az érintetteknek. Később a határidőt kitolták 2014. október 15-re. E dátumig három fő nem tett eleget a felhívásnak, közülük két fő képviselői részt vettek a Közgyűlésen és kifejtették álláspontjukat. Érvelésükben érintették, hogy amennyiben a játékos versenyengedélye befizetésre került a szezonra és egyéb szabálytalanságot nem követtek el, akkor jogtalan lenne a felfüggesztés, továbbá sérelmezték a kommunikáció hiányát és egyfajta fenyegetésként értelmezték a felfüggesztésről szóló elnökségi határozatot. Az ülésre meghívást kapott a válogatott stábja is, akiket Siklósi Evelin képviselt, aki további kérdésként a főtitkártól megkérdezte, hogy miért nem vette meg a játékosok által befizetett előlegből az MFSZ a repülőjegyeket korábban, amikor olcsóbban lehetett volna hozzájutni. Jaczkó Róbert Gyula főtitkár elmondta, hogy a csoportos foglalás esetén minden esetben drágábbak a jegyek, mintha egyesével foglalják, továbbá hozzátette, hogy az MFSZ 2014-es költségvetésében 500.000 forint szerepelt a válogatott részvételi támogatására, így ennél az összegnél lényegesen nagyobb értékű repülőjegyeket nem vehette meg az MFSZ. A repülőjegyek akkor kerültek lefoglalásra/megvásárlásra, amikor azok ellenértékét a játékosok/kísérők befizetései lehetővé tették. Illés László hozzátette, hogy amennyiben ebben a tekintetben hibázott a főtitkár, akkor elnézést kér.
 
Határozat: A Közgyűlés felfüggeszti az Elnökség azon határozatát, melyben felfüggeszti a nem fizetők versenyengedélyét egészen addig, míg a stáb nyílt Elnökségi ülés keretein belül be nem számol a részvételről. Az ülést kötelezően meg kell hirdetni, hogy a játékosok szülei is részt tudjanak venni.
 
II. IFF tartozás kezelés
 
Az MFSZ képviselői elmondták, hogy a tartozás nem új ekeltű, 2009 óta növekszik, erről a tagegyesületek mindegyike tudomása volt, hiszen szerepelnie kellett a mindenkori Elnökség éves pénzügyi beszámolójában. Elmondták, hogy a színfalak mögött az utóbbi 1,5 évben próbáltak olyan megoldást találni, amely nem terheli a tagságot. Így többek között segítséget kértek Kiss Norbert sportért és ifjúságért felelős helyettes államtitkártól, Fábián László MOB sportigazgatótól, Dr. Leyrer Richárd MOB alelnöktől, Dr. Mészáros János tagozati alelnöktől, Balogh Gábor Magyar Diáksport Szövetség elnökétől, Sági István volt országgyűlési képviselőtől, illetve a támogatás-szervezői rendszert dolgozott ki Szalai Péter elnökségi tag, azonban e tevékenységek nem vezettek eredményre. Jaczkó Róbert Gyula ismertette az MFSZ által kidolgozott tervet az adósság leküzdésére, mely szerint 6000 frank értékben utal az IFF-nek idei évben a Szakszövetség (önerő, támogatás), a fennmaradó összegre pedig három éves részletfizetést kér, melynek fedezete a 2015-től kezdődően megnövelt állami támogatás lesz. A megjelentek kérték, hogy további biztosítékokkal is szolgáljon az Elnökség.
 
Siklósi Evelin a Diamonds SK képviseletében ezt követően rákérdezett, hogy miért szerepel „Problematic” kifejezés a legutóbbi IFF Elnökségi ülés egyik mellékletében Magyarország mellett, illetve kérte, hogy számoljunk be az IFF-fel folytatott kommunikációról. Jaczkó Róbert Gyula elmondta, hogy 2013 augusztusában kért állásfoglalást az IFF-től az addigi tartozásról, illetve a jövőbeni kötelezettségekről, majd elmondta, hogy teljesíthetetlen részletfizetési ajánlatot küldött az IFF, erről e-mailben és 2013 decemberében személyesen is egyeztettek az MFSZ képviselői az IFF vezetőivel. Elmondta, hogy a Közgyűlés hetében újabb levelet küldtek, melyben hivatalos állásfoglalást kértek az esetleges szankciókról. (Időközben választ kaptunk a levélre, melyben az IFF arra kérte az MFSZ-t, hogy legkésőbb 2014. október 30-ig küldjön számukra ajánlatot a törlesztésre vonatkozóan. – a szerk.)
 
Majd a tagság kérdezte, hogy ha rendelkezésre áll az összeg az MFSZ bankszámláján, akkor miért nem utalta el a 2014-es tagdíjat az Elnökség ez idáig. Az Elnökség álláspontja e tekintetben az, hogy információik alapján amennyiben nem fizeti ki a Szakszövetség a teljes adósságot, akkor kizárják válogatottainkat a világbajnoki küzdelmekből. Mivel a tagdíj összeget kevesebb, mint 10%-a a tartozásnak, így kizárás esetén egyéb tervekre fordította volna az Elnökség.
 
Határozat: A Közgyűlés megbízta az Elnökséget, hogy a 2014. évi tagdíjnak megfelelő 2500 svájci frankot legkésőbb 2014. október 24-ig utalja át a Nemzetközi Floorball Szövetségnek.
 
Határozat: A Közgyűlés megbízta az Elnökséget, hogy koordinálja az IFF-fel szembeni adósság törlesztésére felajánlott adományok és támogatások fogadását.
 
III. Fegyelmi Csoport tagjainak megválasztása
 
A Szakszövetség Elnöksége az összes tagegyesületet több alkalommal kérte, hogy jelöljenek tagot az Alapszabálynak megfelelően a Fegyelmi Csoportba, amelyből az összeférhetetlenség vizsgálatával a Csoport elnöke kiválasztja a Fegyelmi (Fellebbviteli) Bizottság tagjait és fegyelmi tárgyalást igénylő szabálytalanság esetén eljár a vétkesekkel szemben. A Rendkívüli Közgyűlés időpontjáig 12 egyesület adta le jelöltjét, akik közül Dubicz Andrea (Origo SE) előzetesen nyilatkozott arról, hogy megválasztása esetén vállalja az elnöki tisztséggel járó feladatokat.
 
Határozat: A jelenlévő képviselők az Ares HC jelöltjét kivéve megszavazták a további 11 jelöltet, illetve Dubicz Andreát megválasztották a Fegyelmi Csoport elnökének.
 
IV. Elnökségi tag választása
 
Az MFSZ jelöltje a betöltetlen elnökségi tag pozícióra Veisz László, a Dunai Krokodilok SE elnöke, aki előzetesen nyilatkozott arról, hogy kinevezése esetén vállalja a pozíciót. További jelölt sem írásban, sem szóban nem érkezett, így a főtitkár rövid bemutatkozásra kérte a jelöltet. Veisz úr elmondta, hogy az utánpótlásban látja a kitörés lehetőségét, ezen a területen szeretne tevékenykedni, támogatni. Az Elnökség szándéka szerint az MFSZ gazdasági alelnöki posztjára terjeszti fel jelöltjét, továbbá az Utánpótlás Bizottságban is helyet kíván adni neki.
 
Határozat: A Közgyűlés egyhangúlag megválasztotta Veisz Lászlót a Magyar Floorball Szakszövetség elnökségébe.
 
V. Tagdíjemelés
 
Az MFSZ a jelenleg 20.000 forintos tagdíjat 30.000 forintra emelné, hogy ezzel is növelje a komolyságát a versenysorozatokba történő nevezéseknek. Jaczkó Róbert Gyula hozzátette, hogy az egyesületek számára a 10.000 forintos növekmény évente hozzávetőlegesen egy óra terembérleti díjnak megfelelő plusz költséget jelentene, illetve a hosszú ideje 20.000 forintos tagdíjat az eltelt idő alatti inflációval korrigáljuk, akkor egyértelművé válhat, hogy jelenleg az nem egyenértékű az évekkel korábban meghatározottal.
 
Varsányi Zsuzsanna a Phoenix FSE Elnökségének képviseletében hozzátette, hogy számukra 40.000 forint lenne a „lélektani határ”, melyet két részletben fizetnének meg. A jelenlévők megvitatták a felvetést.
 
Határozat: A 2015-ös évtől kezdődően a tagok által kötelezően fizetendő tagdíj mértéke 40.000 forint, melyet két részletben kötelesek kifizetni.
 
VI. Válogatottak jövőbeni versenyeztetése
 
Az MFSZ képviselői felvázolták, hogy a 12 millió éves költségvetésből nevezési és egyéb díjakkal, részvételi-, és felkészülési támogatással együtt 5,5 millió forint kerül kifizetésre, ez az arány pedig túl magas, és az összes játékoshoz képest kevés fő profitál közvetlenül belőle. A többség egyetértett abban, hogy a jelenlegi pénzügyi feltételek mellett nem lehet megfelelő módon négy válogatottat működtetni. Egyetértés volt abban, hogy szakmailag visszalépést jelentene valamely válogatottak visszaléptetése, még ha abból anyagilag profitálna is Szakszövetség. Sok ötlet, javaslat és kritika érkezett ezt követően, mivel azonban a többség számára elfogadható konkrét javaslat nem hangzott el, így ebben a kérdésben az alábbi határozat született.
 
Határozat: A Közgyűlés megbízza az Elnökséget, hogy a tagokat bevonva készítsen egy koncepciót a válogatottak jövőbeni versenyeztetésére legkésőbb 2014. november 30-ig.
 
VII. A tagegyesület által javasolt napirendi pontok
 
„Az Elnökség részletes beszámolója a Szakszövetségnél kialakult pénzügyi helyzetről, s annak megoldására kidolgozott tervről.”
 
Jaczkó Róbert Gyula főtitkár elmondta, hogy a második napirendi pontban részletesen tárgyalásra került a jelenlegi helyzet, továbbá a többi pont alatti megbeszélés során folyamatosan előkerültek a pénzügyek. Ugyanakkor Varsányi Zsuzsanna a Phoenix FSE képviseletében – a korábban megtörtént, 2014-es évre vonatkozó teljes körű pénzügyi betekintése során feljegyzeteltekkel kapcsolatban - kérdezett az MFSZ kiadásaival kapcsolatban. Több jelenlévő is nehezményezte a sok készpénz-felvételt, illetve az azokból kifizetett kiadásokról kérdeztek információkat, többek között a nagy összegű útiköltség-térítésről is. Jaczkó Róbert Gyula elmondta, hogy sok esetben nem megoldható az átutalásos teljesítés különböző okoknál fogva, míg az útiköltség az egyszerűség kedvéért összesítve jelenik meg pénzügyi dokumentumok között. A tagegyesületek képviselői arra kérték az MFSZ-t, hogy a jövőben növelje a transzparenciát és minimalizálja a készpénz-felvételeket.
 
Határozat: A jelenlévők megerősítették a II. napirendi pont alatt hozott határozatokat.
 
Az utolsó napirendi pontot követően az MFSZ főtitkára megköszönte a részvételt és berekesztette az ülést.
 
Az Elnökség ezúton is szeretné biztosítani a tagegyesületeket és a közvéleményt, hogy a működésével kapcsolatban felmerült kritikákat komolyan veszi, jövőbeni tevékenysége folyamán az elhangzott javaslatoknak megfelelően fog működni. Egyúttal ösztönzi a tagegyesületeket, hogy a jövőben lehetőség szerint nagyobb arányban képviseltessék magukat a Közgyűléseken!